ЛЮБОВ


ЛЮБОВ
довготерпелива, любов – лагідна, вона не заздрить, любов не чваниться, не надимається, не бешкетує, не шукає свого, не поривається до гніву, не задумує зла; не тішиться, коли хтось чинить кривду, радіє правдою; все зносить, в усе вірить, усього надіється, все перетерпить.
ЛЮБОВ НІКОЛИ НЕ ПРОМИНАЄ! (І Кор.13,4-8)

пʼятницю, 4 квітня 2014 р.

04.04.2014р. Б. / Святий Ізидор, єпископ і Вчитель Церкви

Римо-катол.: 4 квітня (довільний спомин)
 
Святий Ізидор (Ісідоро) народився в Картахені 560 року, рано втратив батьків, зростав під пильним наглядом старшого брата – св.Леонарда. І, як кажуть деякі джерела, дуже не любив вчитися. Що, звичайно, дивно чути, знаючи, що він став першим християнським енциклопедистом, написав 20 томів опрацювань з усіх відомих на тоді галузей знань, не рахуючи окремих теологічних праць, засновував повсюди школи, наполягав на вивченні мов, звелів заснувати кафедральні школи в кожній архидієцезії – за століття до того, як Карл Великий видав такий указ про освіту. 

Отже, св.Ізидор став єпископом Севільї 601 року, прийнявши цю високу посаду після свого брата Леонарда. Він скликав синоди у Севільї (619) і Толедо (633) і керував їх перебігом. На цих церковних зібраннях було, зокрема, укладено єдиний для Іспанії Символ віри, а також уніфіковано порядок богослужінь на території країни. Тепер сформований за його вказівками і сприянням обряд називається мозарабським, або іспанським. Ізидор засновував школи, монастирі, бібліотеки, писав сам і навчав писати інших. Чимало сил присвятив поясненню готам-аріанцям, чому аріанське вчення є помилковим, і не переставав трудитися над їх наверненням усі 37 років свого єпископства. 

У життєписах багатьох святих читаємо, що навчання, студентська молодість, пізнавання природи відвертало їх від віри, до якої вони потім приходили уже з іншим розумінням життя. Натомість св.Ізидору Севільському вченість ні в чому не завадила бути святим. Усе пізнане від упорядковував, і це впорядкування не виключало Бога. 

Довгі століття св.Ізидор вважався «педагогом середньовіччя» через його 20-томну енциклопедію, в якій містилися всі відомі на VII століття у Європі знання. Його «Велика хроніка» охоплювала всі світові події, від сотворення світу й до актуальних святому часів. Інша його праця була доповненням трудів св.Єроніма зі складення життєписів усіх згаданих у Біблії видатних чоловіків та жінок, з додаванням відомостей про видатних іспанців. Він став також автором статутів для багатьох монастирів, які з часом стали прикладом для всіх іспанських орденів. Написав книги з астрономії, географії, агрономії, зоології… 

Відповідно, зовсім небезпідставно Папа Йоан Павло ІІ проголосив його 1998 року покровителем Інтернету.

Помер 636 року, канонізований 1598-го. Що ще важливого можна відзначити про діяльність цього «несподіваного енциклопедиста»? Наприклад, можна поцікавитися однією з його історичних праць. Святий Ізидор ретельно фіксував історію своїх часів. І разом із тим хапливо, терміново, гарячково створював записи про людські знання. Тому що його часи – це часи готів і вандалів, які запанували в Іспанії. 

А скарбницю знань від вандалів потрібно рятувати. 

В іконографії представлений у єпископському вбранні, інколи – на коні та з мечем.
Зображення єпископа Брауліо Сарагоського і Ісидора Севільського з манускрипту X ст.
 
Перше друковане видання етимології (1472) 

Джерело:   КРЕДО 

Немає коментарів:

Дописати коментар